W przedsiębiorstwach produkcyjnych utrzymanie płynności operacji w łańcuchu dostaw ma szczególne znaczenie. Bez tego elementu trudno mówić o efektywności, wydajności czy konkurencyjności firmy. Równie ważne jest minimalizowanie kosztów oraz stałe podnoszenie satysfakcji klientów. By zadbać o wszystkie te elementy, konieczne jest odpowiednie zarządzanie dostawami i magazynem. Przedsiębiorstwa produkcyjne wspiera w tym zakresie marka FlowDog (LoVo Software Sp. z o.o) – nowoczesna platforma webowa i mobilna, która usprawnia działanie firm i rozwija się wraz z nimi.
Zarządzanie dostawami i magazynem – wyzwania
Współczesne firmy produkcyjne coraz częściej stają przed szeregiem wyzwań, które zakłócają ich operacje i obniżają efektywność. Do najczęściej występujących problemów należą niska satysfakcja dostawców z obsługi w procesie logistycznym, nieefektywne wykorzystywanie czasu, brak scentralizowanej wiedzy dotyczącej dostaw, chaos i dezorganizacja. Właśnie z takimi problemami zgłosiła się do FlowDog uznana, międzynarodowa firma, produkująca mieszanki paszowe dla hodowców zwierząt. Główne trudności, z jakimi się mierzyła to:
- długi czas oczekiwania kierowców na wjazd na teren zakładu
- dużo złych opinii w sieci od niezadowolonych z obsługi kierowców
- nieoptymalna kolejność wjeżdżania pojazdów na teren zakładu
- brak uporządkowanej wiedzy o oczekujących na wjazd transportach
- zbyt dużo obowiązków po stronie pracowników obsługujących wagi
- dezorganizacja procesów logistycznych w hali produkcyjnej
- brak standaryzacji wewnątrz magazynu.
FlowDog zaproponował szereg rozwiązań, które miały na celu zoptymalizować zarządzanie dostawami i magazynem.
Rozwiązanie FlowDog – efektywna automatyzacja w łańcuchu dostaw
FlowDog wprowadził u klienta szereg rozwiązań służących automatyzacji i optymalizacji procesów logistycznych. Dzięki nim zarządzanie dostawami, ważenie pojazdów i kontrola nad magazynem stały się łatwiejsze, niż przypuszczano.
- Automatyzacja procesów wjazdu na teren zakładu
Wdrożenie systemu rezerwacji czasu dostawy online, który umożliwia kierowcom zarezerwowanie konkretnego slotu na wjazd. Wykorzystanie technologii rozpoznawania pojazdów (ANPR) do automatycznego identyfikowania i autoryzacji pojazdów na wjeździe.
- Poprawa obsługi kierowców
Wdrożenie systemu informacyjnego dla kierowców, który dostarcza im klarownych instrukcji dotyczących procesów w zakładzie. Stworzenie mechanizmu do zbierania opinii od kierowców i systematyczne analizowanie ich w celu wprowadzenia usprawnień.
- Optymalizacja kolejności wjazdu
Zastosowanie systemu zarządzania kolejkami, który uwzględnia priorytetyzację dostaw na podstawie różnych kryteriów, takich jak pilność czy rodzaj towaru. Zastosowanie analizy danych historycznych w celu ustalenia optymalnej kolejności dostaw na podstawie trendów.
- Centralizacja wiedzy o dostawach
Wdrożenie systemu zarządzania informacjami o dostawach, który umożliwia pracownikom na różnych etapach procesu dostęp do aktualnych informacji na temat oczekujących transportów. Wprowadzenie jednolitej platformy komunikacyjnej dla pracowników obsługujących dostawy.
- Automatyzacja procesów ważenia
Inwestycja w systemy automatycznego ważenia i identyfikacji towarów, aby zminimalizować pracochłonność i błędy ludzkie. Integracja systemów ważenia z systemem zarządzania magazynem w celu automatycznego uaktualniania danych.
- Organizacja procesów logistycznych na hali produkcyjnej
Zastosowanie systemu etykietowania towarów i ścieżek transportu w celu zwiększenia przejrzystości i zredukowania ilości błędów. Implementacja systemu monitorowania i zarządzania stanem magazynu w czasie rzeczywistym.
- Standaryzacja procesów magazynowych
Opracowanie standardów operacyjnych dla różnych procesów magazynowych. Wdrożenie systemu zarządzania jakością wewnątrz magazynu, który umożliwia monitorowanie zgodności z ustalonymi standardami.
Korzyści z wdrożenia FlowDog w zarządzanie łańcuchem dostaw
Wszystkie wprowadzone zmiany przyczyniły się do wzrostu wydajności operacyjnej, redukcji kosztów i zminimalizowania ryzyka przerw w dostawach. Kluczowe w sektorze produkcji jest nawiązanie i utrzymanie pozytywnej relacji z dostawcami. Dzięki wprowadzonym optymalizacjom udało się to zahamować rosnące niezadowolenie kierowców i podnieść jakość ich obsługi. Efektywne zarządzanie magazynem za sprawą standaryzacji procesów oraz nowoczesnego systemu monitorowania oznacza łatwiejszą, szybką i wygodniejszą pracę.
Zarządzanie z FlowDog – podsumowanie
Przedsiębiorstwa produkcyjne, w miarę rozwoju swojej działalności, muszą mierzyć się z wieloma trudnościami natury organizacyjnej i operacyjnej. Bardzo ważne jest wtedy wprowadzenie odpowiednich zmian, które podniosą ich efektywność i pozwolą zachować konkurencyjność na rynku. Nowoczesne strategie zarządzania wykorzystują zaawansowane systemy informatyczne i automatyzację, by przyspieszyć procesy i podnieść ich jakość. Tak było i tym razem. FlowDog rozwiązał każdy z problemów swojego klienta i usprawnił jego codzienną pracę, jednocześnie redukując ilość popełnianych błędów i podnosząc satysfakcję partnerów.
Automatyzacja, centralizacja wiedzy o dostawach oraz integracja zarządzania z innymi elementami łańcucha dostaw – to kluczowe elementy dla osiągnięcia maksymalnej efektywności. Każdy z nich wykorzystuje w swojej działalności FlowDog, wpierając firmy produkcyjne i podnosząc ich wydajność. By dowiedzieć się więcej o rozwiązaniach dla sektora produkcyjnego i poznać kluczowe funkcjonalności systemu FlowDog, przeczytaj: Automatyzacja w branży produkcyjnej.